نقد و بررسی بیمه تکمیلی گروهی آسماری

شرکت بیمه آسماری از سال  ۱۳۹۱ مجوز بیمه گری خود را در منطقه آزاد کیش از بیمه مرکزی ایران به عنوان شرکت سهامی خاص دریافت نمود و بر اساس آن مقرر گردید که صرفا در مناطق آزاد کشور خدمات بیمهای خود را عرضه نماید.

پس از گذشت چند سالی از فعالیت خود، مذاکراتی را با بیمه مرکزی انجام داده و مجوز فروش بیمه تکمیلی خانواده را با عنوان بیمه تکمیلی آسماری در داخل سرزمین اخذ نموده، به خانواده و نیز شرکتهای کوچک SEM بیمه درمان تکمیلی را ارائه نموده است.

در این مقاله به نقد و بررسی بیمه تکمیلی آسماری ویژهشرکتها میپردازیم.

مقالات مرتبط: دانستنی های لازم درباره ویروس کرونا

کارشناسان نیکسا درمان، مشاوره رایگان بیمه تکمیلی ارائه می نمایند، فرم درخواست مشاوره را تکمیلی نمایید.

بیمه تکمیلی انفرادی آسماری یا بیمه تکمیلی خانواده آسماری؟

کلیه شرکت‌های بیمه مکلف به تبعیت از قوانین جاری بیمه مرکزی ایران هستند، بدیهی است بر اساس آئین نامه ۷۴ بیمه مرکزی، شرکت‌های بیمه گر اجاره فروش و ارائه بیمه تکمیلی انفرادی را ندارد و افراد می‌بایست در قالب یک خانواده از خدمات بیمه تکمیلی استفاده نمایند.

بنابراین بیمه تکمیلی خانواده آسماری، واژه‌ای صحیح در نوع مشخصی از بیمه درمان تکمیلی است که توسط شرکت بیمه آسماری آن را ارائه می‌نماید.

 

مقالات مرتبط: بهترین بیمه تکمیلی کدام است؟

بیمه تکمیلی آسماری

بیمه تکمیلی انفرادی آسماری یا بیمه تکمیلی خانواده آسماری؟

شرکت بیمه آسماری بیمه تکمیلی به شرکت‌های کوچک یا متوسط را مانند سایر شرکت‌ها از قبیل بیمه سامان بصورت خانواده ارائه می‌کند و به منظور جلب رضایت مشتریان یک تفاهم نامه که بر اساس آئین نامه ۷۴ بیمه مرکزی می‌باشد را با بیمه گذار پرداخت کننده وجه، منعقد نموده و خدمات بیمه درمان تکمیلی را بر اساس آن ارائه می‌نماید.

مزایا

عقد تفاهم نامه با بیمه گذار پرداخت کننده حق بیمه، که حدود و شرایط تعهدات را تعیین می‌کند.

 

 

معایب

عدم ارائه بیمه نامه به هر یک از بیمه شدگان درمان تکمیلی

 

مقالات مرتبط: هرآنچه لازم است درباره چکاپ دوره ای پزشکی بدانید

تعاریف عمومی بیمه تکمیلی آسماری:

شرکت بیمه آسماری بر اساس آئین نامه ۷۴ بیمه مرکزی تعاریف اولیه مانند بیمه گر، بیمه گر پایه، بیمه شدگان اصلی، بیمه شدگان تحت تکفل، استثنائات و غیره را در تفاهم نامه درج نموده تا مشخصا عدم مغایرت مفاد تفاهم نامه را با قوانین بیمه مرکزی، اعلام می‌نماید.

شرط سنی بیمه شدگان در بیمه تکمیلی آسماری:

شروط سنی بیمه شدگان بطور کلی همسو با قوانین بیمه مرکزی بوده و بیمه آسماری خدمات بیمه درمانی خود را تا سن ۸۰ سالگی به بیمه شدگان ارائه می‌کند.

شرط صدور بیمه تکمیلی برای اعضاء خانواده:

از آنجائیکه بیمه درمان تکمیلی بصورت خانواده ارائه می‌گردد، لیکن بیمه شده اصلی می‌بایست در همان ابتدای قرارداد نسبت به معرفی سایر اعضاء خانواده اقدام نماید، بدیهی است به تنهایی امکان خرید بیمه نامه را نخواهد داشت.

اضافه نمودن بیمه شده در طول مدت قرارداد به بیمه تکمیلی خانواده تنها به شرط تولد و ازدواج امکان پذیر بوده و بیمه گر می‌بایست بر اساس قانون نسبت به آن اقدام نماید.

مقالات مرتبط: بیمه تکمیلی دندانپزشکی کدام است؟

عدم حسن نیت در زمان خرید بیمه تکمیلی آسماری:

حد اعلاء حسن نیت، مهمترین موضوع در زمان خرید انواع بیمه نامه است، بطوریکه قوانین سختی در صورت عدم وجود حسن نیت برای بیمه گذاران و بیمه شدگان در نظر گرفته شده است، بدیهی است اگر بیمه شده اظهاری خلاف واقع در پرسشنامه سلامت خود داشته باشد، خسارات وی قابل پرداخت نبوده و در صورتیکه بیمه شده هزینه‌ای را نیز قبلا دریافت کرده باشد، کل آن مبلغ قابل برگشت بوده و می‌بایست توسط بیمه گذار عودت گردد

بیمه تکمیلی

پرسشنامه سلامت در بیمه تکمیلی آسماری:

بر اساس آئین نامه ۷۴ بیمه مرکزی، شرکتهای بیمه گر میبایست برای صدور بیمه نامه درمان تکمیلی خانواده یا بیمه تکمیلی گروهی شرکتهای کوچک (کمتر از ۵۰ نفر) امکانسنجی صدور بیمه نامه، بر اساس پرسشنامه سلامت و ارزیابی پزشک معتمد شرکت بیمه گر باشد.

شرکت بیمه آسماری برای گروههای کمتر از ۵۰ نفر بر خلاف قوانین بیمه مرکزی الزامی بابت تکمیل پرسشنامه سلامت در نظر نگرفته و بیمه گذاران حقوقی میتوانند تنها با ارائه لیست تامین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارکنان خود و افراد تحت تکفل ایشان اقدام به تهیه بیمه نامه درمان تکمیلی نمایند.

مقالات مرتبط: بیمه تکمیلی آزمایش خون کدام است؟

مزایا

عدم لزوم تکمیل پرسشنامه سلامت و ریسک سنجی به ازاء هرنفر

 

معایب

الزام ارائه لیست بیمه تامین اجتماعی

 

امکان سنجی صدور بیمه نامه برای افراد خارج از لیست تامین اجتماعی:

شرکت‌های بیمه‌ای که بصورت خانواده بیمه تکمیلی را ارائه می‌کنند محدودیتی از این بابت برای بیمه گذاران ایجاد نکرده، اما شرکت بیمه آسماری مشخصا بیمه گذار را مکلف به ارائه لیست بیمه تامین اجتماعی شرکت می‌نماید.

در تفاهم نامه ارائه شده توسط شرکت بیمه آسماری، بیمه گذار موظف است لیست متقاضیان بیمه درمانی را ظرف ۱۵ روز از زمان انعقاد تفاهم نامه، تکمیل و ارائه نماید، بدیهی است اضافه کردن بیمه شده اصلی جدید تنها به شرط جدیدالاستخدام بودن فرد امکان پذیر می‌باشد.

مزایا

ندارد 

معایب

علیرغم خانواده بودن، محدودیت در اضافه کردن افراد وجود وجود دارد. 

مقالات مرتبط: بیمه تکمیلی بدون بیمه گر پایه کدام است؟

جهت مشاهده بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه سامان، لینک ذیل را کلیک کنید.

امکان سنجی حذف بیمه شدگان درمان تکمیلی:

علیرغم آنکه بیمه نامه بصورت بیمه تکمیلی خانواده ارائه می‌شود و بر اساس قوانین بیمه مرکزی و آئین نامه ۷۴، فسخ بیمه نامه از سوی بیمه گذار امکان پذیر نمی‌باشد، اما شرکت بیمه آسماری امکان حذف بیمه شده (فسخ بیمه نامه) را برای بیمه شده‌ها به شرط خارج شدن از لیست بیمه تامین اجتماعی مربوط به بیمه گذار را امکان پذیر کرده است، مشروط به آنکه تا زمان اعلام فسخ، بیمه شده هیچ هزینه‌ای دریافت نکرده باشد، بدیهی است عودت حق بیمه با محاسبه مدت زمان تحت پوشش بودن بیمه شده محاسبه و پس از کسر آن، مابقی عودت شده و یا حق بیمه از آن پس دریافت نخواهد شد.

حق بیمه درمان تکمیلی گروهی آسماری:

علیرغم آنکه بیمه درمان معرفی شده از سوی بیمه آسماری، بیمه تکمیلی خانواده می‌باشد، اما ارائه خدمات به بیمه گذاران حقوقی از طریق نرخ‌های ثابت امکان پذیر نبوده و نرخ بیمه درمان گروهی می‌بایست بر اساس تعداد نفرات و تعهدات مورد نظر بیمه گذار تعیین گردد.

مزایا

تعدیل حق بیمه بر اساس تعداد بیمه شدگان

معایب

مغایر با اصل اولیه بیمه نامه بصورت خانواده و وجود نرخ‌های ثابت

زمانبر بودن استعلام حق بیمه درمان گروهی

بیمه آسماری

مقالات مرتبط: بیمه تکمیلی زایمان کدام است؟

پرداخت خسارت در زمان مرخصی یا استعلاجی بدون حقوق:

خسارات و هزینه‌های درمانی ارائه شده توسط بیمه گذار که مربوط به بیمه شده‌ای که در دوران مرخصی بدون حقوق بوده و یا مرخصی استعلاجی باشد، تنها در زمانی قابل پرداخت خواهد بود که بیمه گذار در ایام مرخصی بیمه شده خود حق بیمه را بصورت مستمر و بدون وقفه پرداخت کرده باشد.

بدیهی است از آنجایی که تفاهم نامه با بیمه گذار منعقد خواهد شد و رسید حق بیمه بطور کلی برای بیمه نامه و بیمه گذار ثبت خواهد شد، لیکن در صورت عدم پرداخت کامل حق بیمه توسط بیمه گذار، خسارات به طور کلی پرداخت نخواهد شد و تنها منوط به یک فرد خاص نخواهد بود

شرایط پرداخت بیمه تکمیلی آسماری:

بیمه تکمیلی گروهی آسماری بصورت خانواده ارائه شده و کلیه شرکت‌های بیمه در خصوص نحوه پرداخت حق بیمه دستورالعمل‌های شفاف و مشخصی را ارائه نموده‌اند، اما شرکت بیمه آسماری روش پرداخت را قابل مذاکره لحاظ کرده و بسته به تعداد نفرات و طرح انتخابی حق بیمه را تقسیط می‌نماید.

بخش اول حق بیمه تکمیلی گروهی آسماری یا همان قسط اول بصورت ثابت بوده و بیمه گذار موظف است ۳۰ درصد حق بیمه کل را در ابتدای قرارداد و مابقی را طی اقساط متوالی  و توافق شده پرداخت نماید.

شروع قرارداد بیمه تکمیلی گروهی آسماری:

از آنجائیه بیمه نامه بصورت خانواده صادر شده و بیمه شده می‌تواند از ساعت ۲۴ روز صدور بیمه نامه نسبت به دریافت هزینه‌های درمانی خود اقدام نماید، لیکن صرفا تنظیم و امضاء تفاهم نامه برای بیمه گر مسئولیتی ایجاد ننموده و شریط جاری شدن تعهدات از سوی بیمه گر، پرداخت قسط اول حق بیمه متناسب با مندرجات تفاهم نامه توسط بیمه گذار خواهد بود.

هزینه اسلیو معده، بای پس معده و تعویض مفصل زانو:

هزینه اسلیو معده، بای پس معده در قرارداد‌های بیمه تکمیلی گروهی قابل پرداخت می‌باشد، اما شرکت‌های ارائه کننده بیمه تکمیلی خانواده مانند بیمه آسماری، بیمه سامان، بیمه تعاون و غیره با توجه به بالا بودن هزینه‌های آن که منجر به افزایش ضریب خسارت آن را استثاناء کرده و از شمول تعهدات بیمه نامه درمان تکمیلی خارج نموده‌اند.

اساسا موضوع اسلیو معده و بای پس معده در صورت بالا بودن شاخص توده بدن BMI تا حدی که بیماری شناخته شود، قابل پرداخت است، بطور مثال برخی شرکت‌ها BMI بالای ۴۰ را بیماری در نظر گرفته و هزینه جراحی آن را پرداخت می‌نمایند.

رویکرد شرکت‌های بیمه در خصوص تعویض مفصل زانو نیز به شرط خرید پوشش مربوطه که عموما در ردیف تعهدی هزینه‌های تامین اعضاء بدن قرار می‌گیرد بوده و منوط به رعایت الزاماتی در زمان شروع قرارداد بیمه درمان گروهی توسط بیمه گذار می‌باشد.

اسلیو معده، بای پس معده و تعویض مفصل زانو خارج از تعهدات بیمه تکمیلی خانواده می‌باشد.

علیرغم آنکه بیمه تکمیلی آسماری در قالب خانواده صادر می‌شود، اما برای بیمه گذارانی که جمع لیست تامین اجتماعی بابت بیمه شده‌های اصلی و افراد تحت تکفل ایشان بیش از ۵۰ نفر باشد، هزینه اسلیو معده، بای پس معده و تعویض مفصل زانو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

اسلیو معده

دوره انتظار بیمه تکمیلی گروهی آسماری:

دوره انتظار، مدت زمانیاست که بیمه گر تعهدی به پرداخت خسارت ندارد و در قراردادهای بیمه درمان تکمیلی گروهی ارائه شده توسط شرکتهای بیمه عموما دوره انتظار برای پوشش زایمان و نازایی لحاظ میگردد.

علیرغم آنکه شرکت بیمه آسماری خدمات بیمه تکمیلی گروهی را در قابل بیمه تکمیلی خانواده ارائه میکند، اما در خصوص دوره انتظار از رویه عمومی بیمه درمان خانواده استفاده کرده و بابت بیماریهای مزمن ۳ ماه، زایمان و نازایی نیز ۹ ماه دوره انتظار از زمان شروع بیمه نامه لحاظ نمودخ که در صورت بروز هر گونه هزینهای در این خصوص خسارتی از سوی بیمه گر پرداخت نخواهد شد.

مزایا

ندارد

معایب

بیمه درمان تکمیلی بصورت گروهی بوده ولی با محدودیت‌های بیمه درمان تکمیلی انفرادی ارائه می‌شود.

صدور بیمه درمان گروهی بلا انقطاع:

شرکت بیمه آسماری، بابت بیمه شدگانی که در سال قبل از منتهی به درخواست خرید بیمه درمان گروهی از آن شرکت، بیمه درمان تکمیلی دیگری داشته باشند، به شرط آنکه بیش تر از یکماه از پایان آن نگذشته باشد، بیمه تکمیلی را بدون در نظر گرفتن دوره انتظار صادر و تمدید خواهد کرد.

بیمه گذار می‌بایست کلیه مستندات مربوط به وجود قرارداد بیمه درمان گروهی با شرکت بیمه گر قبلی که به تائید ایشان نیز رسیده باشد را به شرکت بیمه آسماری ارائه نماید.

 

مراکز درمانی طرف قرارداد:

شرکت بیمه آسماری، در خصوص مراکز درمانی با شرکت کمک رسان ایران (SOS) قرارداد همکاری منعقد نموده و بیمه شدگان بیمه درمان گروهی یا همان بیمه تکمیلی خانواده آسماری می‌توانند از کلیه مراکز طرف قرارداد آن شرکت، خدمات خود را دریافت نمایند.

معرفی نامه آنلاین:

از آنجائیکه بیمه آسماری خدمات خود را از مراکز درمانی SOS دریافت می‌نمایند و قرارداد بصورت گروهی صادر می‌شود، بیمه شدگان می‌توانند از خدمات معرفی نامه پزشکی آنلاین  در مراکز طرف قرارداد نیز بهره‌مند شوند، بطوریکه با مراجعه به مرکز درمانی و ارائه کد ملی، می‌توانند نسبت به دریافت معرفی نامه آنلاین اقدام نمایند.

مزایا

سرعت دریافت معرفی نامه، بالا

معایب

ندارد

پرداخت هزینه درمانی بدون معرفی نامه:

کلیه بیمه شدگان بیمه تکمیلی آسماری شامل بیمه درمان تکمیلی خانواده و گروهی، می‌توانند در صورت عدم درافت معرفی نامه6، نسبت به پرداخت هزینه درمانی خود اقدام نموده و با ارائه مدارک هزینه‌ای و درمانی به بیمه گر، هزینه‌های خود را دریافت نمایند.

شرکت بیمه آسماری نیز علاوه بر امکان استفاده از معرفی نامه برای پرداخت هزینه‌های درمانی، این امکان را نیز برای سهولت بیمه شدگان مانند کلیه شرکت‌های بیمه‌ای ارائه نموده است.

مشاوره رایگان بیمه تکمیلی

مشاوره رایگان بیمه تکمیلی

جهت مشاوره رایگان بیمه تکمیلی کلیک کنید

آدرس

تهران،خیابان مفتح شمالی، بالاتر از خیابان مطهری، نبش کوچه دوم ، پلاک ۳۵۸ ، واحد ۲

شماره تماس

۹۱۰۰۷۹۴۳ - 021
021-91008979

شماره تلگرام

شماره تلگرام واحد روابط عمومی : 09102304189
شماره تلگرام واحد بیمه های درمان: 09193465248

اسکرول به بالا